Američki nacionalni dug dostigao je novi rekord, premašivši 36 triliona dolara, što je izazvalo zabrinutost među ekonomistima i političarima. Prema podacima Ministarstva finansija, dug je dostigao 36,03 triliona dolara, što predstavlja najbrži tempo akumulacije duga u istoriji zemlje.
Ovaj značajan porast duga dolazi samo nekoliko meseci nakon što je dug prešao granicu od 35 triliona dolara u julu 2024. godine. Ekonomisti upozoravaju da će dug koji drži javnost, isključujući unutrašnje račune kao što su fondovi socijalnog osiguranja, ove godine dostići 99% BDP-a SAD-a.
Maya MacGuineas, predsednica Komiteta za odgovoran federalni budžet, nazvala je ovaj prag “trezvenim” i upozorila na još ozbiljnije izazove u budućnosti. “Troškovi kamata sada premašuju potrošnju na gotovo svaku stavku budžeta, a fondovi poverenja se približavaju insolventnosti,” izjavila je.
Michael Peterson, izvršni direktor Peterson fondacije, dodao je da je “potrebno hitno zaustaviti ovu spiralu duga” i naglasio da će 2025. godina biti ključna za rešavanje pitanja poreskih olakšica, budžetskih ograničenja i plafona duga.
Dok američka ekonomija pokazuje znake otpornosti, uključujući nisku nezaposlenost i poboljšanje inflacije, stručnjaci tvrde da je sada vreme za sprovođenje održivih fiskalnih politika.